Ajenti Panel

Server yonetimi gerçekten zor bir iştir.Çunku uğraşacağınız,kontrol etmeniz gereken birçok şey vardır.İşte bu durumları kolaylaştırmak için server yonetim panelleri uretilmiştir.Bunların en bilinenleri Cpanel,Plesk ve Directadmindir.Bunların yanına webmin,virtualmin de eklenebilir.İşte bu paneller çoğaldıkça aralarındaki rekabette artmaya devam ediyor.Cpanel ve Plesk kullanım kolaylığı ile şu anda ulkemizde ve dunyada favori durumundalar.Ama ilerleyen zamanlarda ne olur tam bilinmez.

Bende serverı ilk aldığım zamanlar yonetim paneli kurmayı pek duşunmuyordum.Hatta aldığım yerde bana plesk kurabileceklerini soylediklerinde gerek olmadığı sadece boş bir şekilde almak istediğimi soylemiştim.Ama zamanla işlerin biraz zorlaştığını gorunce uygun bir panel bulmam gerektiğini duşundum ve arayışlara başladım.Bu arayışımın en temel faktoru kesinlikle kaynak kullanımı oldu.Her konuda olduğu gibi burada da en az kaynak tuketen paneli aradım.Çunku tek bir site için plesk veya cpanel kurmak anlamsız geliyordu.Uzun bir arayıştan sonra neredeyse tam olarak istediğim bir panel olan Ajenti ile tanıştım.Gerçektende hem az kaynak kullanımı ve harika gorselliği ile beni etkiledi.Eğer sizde serverınızda çok fazla site barındırmıyorsanız ve az kaynak tuketen bir panel arıyorsanız kesinlikle ajantiye goz atın derim.

Ajenti hakkında aklınızda ufak bir ipucu oluşması için aşağıdaki resimlere bakmanız yeterli.Eğer hoşunuza giderse kurulum aşamasına geçebilirsiniz.

Giriş Paneli

Ajenti Dashboard

Firewall Ayarları

Firewall Ayarlari

Editor

Ajenti Editor

Debian Kurulumu

Eğer Debian 5'e kuracaksanız serverınızda Python 2.6 olması gerekmektedir.Debian 6'ya kurmak isterseniz herhangi bir şey yuklemenize gerek yok.Direk aşağıdaki komutları çalıştırarak kurulum yapabilirsiniz.

deb http://repo.ajenti.org/debian main main
wget 'http://repo.ajenti.org/debian/key' -O- | sudo apt-key add

Panel kurulduğunda default kullanıcı adı ve şifresi admin'dir.Panel portu ise :8000 dir.İlk girişte şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir.

FreeBSD Kurulumu

Buradaki arşivi indirip dosyalarını çıkartın.Dosyaları çıkarttığınız klasore geçerek make install komutuyla kurulumu başlatabilirsiniz.

CentOS Kurulumu

Öncelikle /etc/yum.repos.d/ajenti.repo dosyasını oluşturup içine aşağıdaki satırları yazıyoruz.

[ajenti]
name=Ajenti
baseurl=http://repo.ajenti.org/centos/$releasever/$basearch/
gpgcheck=0

Daha sonra yum install ajenti diyerek kurulumu başlatabiliriz.Debian'da olduğu girip standart port 8000,kullanıcı adı ve şifre de admindir.

Bunların yanında Arch ve Gentoo dağıtımlarına da kurulum yapabilirsiniz.Bunlara Ajenti'nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.Ajenti ile ilgili Wiki sayfasına ve bug merkezine bakmayı da unutmayınız.

Kurulum ile ilgili aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

comments powered by Disqus