Blogsuzluk Ve Kararsızlık

Kararsızlık bugunlerde içinde olduğum durumu en iyi şekilde ozetleyecek bir kelime.Çunku hem blogumda hem de ileriki hayatımda kullanacağım platformu seçme noktasındayım.Bunun yanında reel hayattaki vizeler ile uğraşmanın da verdiği etki ile blogumu baya aksattım.Bu da bende baya bir endişe yarattı.Kendimi tekrardan siteme nasıl sevdiririm diye duşunmeye başladım.

Blogumun yeni versiyonunu Django ile kodlamayı duşunuyordum.Hatta ciddi derece adımlar atıp Django'da bir blog kodlayacak kadar da bilgi sahibi oldum.Ama daha sonraları araya okul girince Django'dan biraz uzaklaştım.Tam bu uzaklaştığım sıralarda Emre ve Fehmican abimin telkinlerine uyarak Play! ile tanıştım.Oda beni cezbetti.Onunla ilgili tek sıkıntım kaynaktı.Ama o kısım çokta ilgilendirmiyordu beni.Tam aradığım platformu buldum derken Play! de surum tartışması çıktı.Google grubundaki tartışma benim de aklımı karıştırdı.Ve ben de diğer kişiler gibi yeni surum çıkana kadar Play! ile uğraşmayı durdurdum.

Play! den sonrada Rails'e merak sardım.Evet istediğim bu olabilirdi.Çunku hem hızlı hem de kolaydı.Onunla da ilgili kaynaklar bulup indirdim.Ancak ona da başlamaya nasip olmadı.Çunku aklımda başka bir soru vardı.Django,Play veya Rails hangisinde yapacağım değil de bu yaptığım uygulamayı nerede barındıracağımı duşundum.Heroku,Dotcloud ile Google Apps en buyuk alternatiflerimdi.Ancak onlarında ucretsiz olması bende kota sınırlamasını duşundurdu.Bu yuzden kendi serverımı almaktan başka çarem kalmadı.Ama bu da bir universite oğrencisine tuzlu geleceğinden bundan da vazgeçtim.

Hepsinden geçip geriye bana gene PHP kalmıştı.Kendisi ilk goz ağrım olması gereğiyle hayatımdan hiçbir zaman çıkmayacak.Ancak eski heyecanı vermiyor bana artık.Ne bileyim sanki adamı artık sıkıyor.Bunların yanında şu aralar herkesinde kendi blogunu kodlaması da beni PHP den soğutan etmenler arasında.Bu yuzden yeni ufuklara yelken açmak bana daha cezbedici geliyor.

Bu yuzden yaz tatiline kadar beklemeye karar verdim.Yaz geldiğinde yurt interneti gibi bir intihar sebebimde kalmıyacağı için kendimi Linux ve Programlama dunyasına bırakacağım.O zaman Play! de yeni surumunu çıkarmış olacak.Bende o meçhul kararımı ilerleyen zamanlarda vermiş olurum.Ama her ne olursa olsun hala favorim olarak Django duruyor.İnşallah Hblog v3 Django ile çıkar.Ama ne ile kodlayacağım hiç belli olmaz.Bakarsınız Rails kodlamışım.Hayırlısı.

comments powered by Disqus