Django'dan Pelicana

Django sitemi Pelican'a taşırken öncelikle yazılarımı Markdown'a dönüştürmem gerekiyordu. Bunu ya PostgreSql ile boğuşup ya da views ve templates üzerinde değişiklikler yaparak yapacaktım. Ben tercihimi ikinci şıktan yana kullandım.

Bunun için Django sitemin templates klasörü altındaki sayfalarda biraz değişiklik yaptım(biraz da viewste). Buna göre yazılarımı ve makalelerimi önce;

Date: {{ tarih }}
Title: {{ title }}
Tags: {{ tags }}
Category: {{ category }}
Description: {{ description }}

{{ post }}

gibi bir düzene koydum. Bu sayede yazıların Pelican'a eklenmesi sırasında çok uğraşmadım. Daha sonra read2text aracı ile bu çıktıdaki tüm yazılarımı aşağıdaki şekilde Markdown'a dönüştürdüm.

./read2text http://www.halitalptekin.com >> index.md

Eğer sitenizdeki yazılar çok fazla ise yukarıdaki işlemi tüm linklerinize basit bir Python betiği ile uygulayabilirsiniz. Tabi bunun içinde sitenizdeki tüm yazıların gene bir şekilde(yukarıdaki gibi) linklerinizi almanız gerekecek.

Read2Text aracı gerçekten yarasa ve %99'a varan bir başarı elde etse bile yazıları çevirirken bazı Türkçe karakterleri yutabiliyor. İlk karşılaştığımda dosya içindeki unicode,ascii gibi ayarlar ile oynayıp düzeltebileceğimi sandım. Hatta bir nebze başarılı da olsam tam olarak çözemedim. Sonunda da bu sorunu deasciifier ile hallettim.

Sitede yer alan araç ile ya da buradaki python kütüphanesini kullanarak yazılarınızda yer alan Türkçe karakter problemini çözebilirsiniz. İster manuel olarak isterseniz de basit birkaç kod ile tüm yazılarınıza uygulayabilirsiniz.

Bu şekilde sitemdeki tüm yazıları çok büyük oranda sorunsuz bir şekilde pelican üzerine taşıdım. Şimdilik bu sistemden gayet memnun gibiyim. Eğer sizde Pelican'a geçip geçmeme konusunda kararsız iseniz kesinlikle denemenizi öneririm.

comments powered by Disqus