Gizli Medya Dosyalarını Bulma

Çok sık olmasa da ara ara internet üzerinden dizi izliyorum. Bulunduğum yerdeki internetin aşırı yavaş olmasından dolayı genelde videoları açık bırakıp yüklenmesini beklerken ben başka işlerle uğraşıyorum. Bazen internetim o kadar yavaş oluyor ki 2-3 saate anca tamamlanıyor. İşte hal böyle olunca firefox'ta yaptığım işlemlerden dolayı kasıyor. Video'da donma ve seste takılmalara yol açıyor. Bende bu sorunu çözmek için izlediğim video dosyalarının bilgisayarım üzerinde saklandığı konumu bulup kaydetmeyi düşündüm.

Bildiğiniz gibi internet üzerindeki izlediğiniz, dinlediğiniz tüm medyalar aslında bilgisayarınıza kaydediliyor ve siz izledikten sonra siliniyor. Firefox'ta bu dosyaları Linux üzerinde /tmp/ dizini altına kaydediyor ve daha sonra siliyor.

Eğer isterseniz bu silinen dosyaları gayet basit bir şekilde geri getirebilirsiniz. Öncelikle lsof komutu ile silinen dosyamız hakkında biraz bilgi edinmemiz lazım. Bu komutun çıktısı büyük olabileceği için lsof > /home/cache.txt şeklinde bir metin dosyasına kaydedebilirsiniz.

Firefox Cache

Daha sonra bu dosya içinden bizim işimize yarayacak olan kısmı bulmamız gerekiyor. Firefox medyaları /tmp/ dizini altına genellikle Flash ile başlayan bir değer ile kaydediyor. Ve daha sonra bu dosyayı siliyor. Ancak biz bu dosyaya hala erişebiliriz. Öncelikle aradığımız dosya ile ilgili nitelikleri öğrenmemiz lazım.

Yukardaki resimde işaretli olan satır benim aradığım medya dosyası. Bu dosyanın bize pid ve fd değerleri lazım. Bu dosyadaki satırlar COMMAND PID USER FD TYPE DEVICE SIZE/OFF NODE NAME şeklinde düzenlendiği için buradan yola çıkarak aradığımız değerleri bir yere not alalım.

Daha sonra aradığımız dosyayı /proc/pid-degeri/fd/fd-degeri dizininde bulabiliriz. Benim dosyam /proc/2869/fd/20 konumundaydı. Artık bu dosyayı istediğiniz bir dizine alıp uzantısını uygun bir hale getirip izleyebilirsiniz. Belki ilerleyen bir zamanda bunun ile ilgili güzel bir uygulama yapabilirim. O zaman tüm bu işlemleri otomatik yapmış olurum.

comments powered by Disqus