Hala Bıkmadınız Mı?

Artık her webmaster sitesinin yeni siteler bolumune girdiğimde gidip sponsor veya sınırsız hosting almış,lamp ve wordpress kullanan kişisel bloglar gormekten bıktım.Biraz orjinal siteler gormek istiyorum.Tabi bazı siteler temaları ile bu farkı koyuyorlar ama diğerlerine ne demeli.Her yerde satılan ucretsiz veya ucretli wp temalarını alıp hemen sitesine kurup guncel konularda blog yazanlardan bahsediyorum.Bu huylarından ne zaman vazgeçerler bilmiyorum.Ama daha uzun sure devam edeceğinden eminim.

Çunku bu siteler ufak seo çalışmalarıyla 2-3 aya pr değerlerini yukseltip alexayı azaltıyorlar.Daha sonra da ver elini tanıtım yazıları,backlinkler vb ticaret konuları.Tamam bu ticarette lazım.Çunku hosting veya server masrafını cebimizden vermek yerine site kendi kendini çıkarıyor olması guzel birşey.Ama bu kişiler ne hostinge para verirler ne de temaya.Heryerde ucretsizi arayıp hiç yoktan para kazanmak istiyorlar.Ki kazanıyorlar da.

Belki onlara da kızmamak lazım.Çunku kim onlara gidip bu dunyada python var django var.Ücretsiz hosting için google apps,heroku(hatta ucretsiz vps) var dedi.Bu konuda sonuna kadar haklılar.Ama birileri bunları onlara soyleseler kaç kişi bu işi yapacaktı ki.Çok az bir kısım.Gene de denemekten birşey kaybetmezdik.

Tabi asıl artık sıkmaya başlayan konu sadece wordpress+lamp değil.Her foruma girdiğimde php'deki birçok guvenlik problemi,yavaşlık problemi gibi konulardan yakınıyorlar ancak gene de kullanmaya devam ediyor.Django gibi az kaynak kullanan şişmeyen ve guvenli bir web framework'tan haberleri olsa eminim şaşıracaklardır.Ki bazılarının bundan haberi var ama uşengeçlikten uğraşmak istemiyorlar gibi gorunuyorlar.

Kısacası demek istediğim insanlar LAMP'ın kolaylığına o kadar alışmışlar ki yeni bir sistemle tanışmaktan korkuyorlar.Halbuki bir kez inceleyip diğerlerinin kolaylıklarını farketseler hemen LAMP'ten vazgeçerler ama neyse.

Tabi bunların tek sorumlusu site sahipleri değil.Onlara da kızmamak lazım.Forumlarda surekli sponsor amaçlı hosting dağıtanlarında bu konuda buyuk payları var.Eminim uzun surelerde devam edeceklerdir.Ama onları da işlerinden vazgeçirmek bu saatten sonra çok zor.

Bu kadar çok olumsuzluğa rağmen birçok kişinin ilerde python ve django'nun getirdiği avantajları gorup kendilerini bu dunyada bulacaklarını duşunuyorum.

Bunca şey diyorum ama zamanında bende çok buyuk bir php takipçisiydim.Hatta uzun sureler kullandım.Bir sure wordpress bile kullandım.Ama nedense çok fazla heyecan vermediği için yeni arayışlara çıktım.Daha sonra da Python ve Django ikilisiyle tanıştım.Şu anki durumumda uzun bir sure onlarla kalacağım.Ama ilerde ne olur bilmiyorum.

Peki diyeceksiniz neden php yerine python kullanalım? Neden Django daha iyi?

Size kaba taslak bir rapor çıkarmak gerekirse.Plesk panel veya cpanel boştayken 400 mb civarı ram kullanıyor.Üstune apache+mysql koyduk mu sistem boştayken tahmini 500 mb ram yer.Birde wordpress kursak 600 deyin siz ona.Tabi bunlar biraz tahmini rakamlar.Ama aşağı yukarı bu civarda oluyor.Bide bunları siz yuk durumunda duşunun.Online 100 kişi boyle bir sitede dolaşırken tahminime gore sınırları zorlamaya başlar.Uyarılar ve eksiklikler başlar.Mysql şişer.

Peki Django+Python+Uwsgi+PostgreSql+Nginx te ne oluyor? Şoyle gostereyim.Aşağıdaki resimler sitemi açtığım ilk gun google analyticste online sayısı 100 iken aldığım resimler.Artık siz duşunun gerisini.

Ram Kullanimi

Uptime

Kaynak kullanımı djangoyu seçmek için sadece bir neden.Onun dışında o kadar çok neden varki insan işin içine girince anlıyor.Tabi Django'nunda eksikleri var.Ama surekli geliştirilmekte olan bir sistem olduğu için hiç korkum yok.

Sizde birgun bir değişiklik yapın ve bilgisayarına djangoyu indirip ufak çalışmalar yapmayı deneyin.Sitesindeki orjinal kaynakları iyice inceleyin.Turkçe veya ingilizce bloglarda gezip konu hakkında bilgi sahibi olun.Emin olun bişey kaybetmezsiniz.Hatta kazanırsınız.

Çok yakında bende django'ya sıfırdan giriş yapıp konularla ilgili screencastler hazırlamak istiyorum.İnşallah bunlar havada kalmaz ve gerçekleştiririm.Takipte kalın.

comments powered by Disqus