Linkedin Sızıntısı

Birçok buyuk şirketin başına gelen zor durumlardan birisi bu seferde Linkedin'in başına geldi.Rus hackerlar siteden tam 6.458.020 adet sha1 ile şifrelenmiş hashı çaldılar.Çalmakla da kalmayıp forum sitelerinde paylaştılar.Bundan sonra da forum uyeleriyle birlik olup şifre kırma çalışmalarına başladılar.Şu ana kadar 500.000 den fazla hash kırıldı.Surekli olarakta kırılıp birbirleriyle paylaşıyorlar.Dunya uzerinde 160 milyon,Turkiye'de 1 milyon uyesi olduğunu duşunursek yaklaşık %4luk bir kesimin şifresi çalınmış durumda.

Linkedin Sizinti

Bu haber teknoloji sitelerine duşunce en başta kimse inanmadı.Ancak ilerleyen zamanlarda Linkedin'in twitter sayfasından bu olay doğrulandığı için uyeleri ufak bir endişe kapladı.Şu anda Linkedin gorevlileri olay ile ilgili soruşturma yapıyorlar.Çok yakın surede konu hakkında detaylı açıklama yapacaklarını duşunuyorum.

Our team continues to investigate, but at this time, we're still unable to confirm that any security breach has occurred. Stay tuned here.

-- LinkedIn (@LinkedIn) Haziran 6, 2012

Bunun yanında 1-2 saat once de Linkedin'den şifre sıfırla mesajı geldi.En azından şimdilik sorunu çozmuş gibi goruyorlar.Ancak hala kırılmış ve kırılmaya devam eden şifreler var.Biran once şifre değişimi yapmazsanız hesaplarınızı kaybetmeniz olası.Bu yuzden sizde bir an once linkedin şifrenizi değiştiriniz.

comments powered by Disqus