Mail Server Yerine Google Apps

Eğer sizde benim gibi kaynak tuketim konusunda çok titiz iseniz kendi serverınıza mail,dns vb birçok servisi kurmamışsınızdır.Hatta panel bile kullanmıyorsunuzdur.Şahsen bunların hepsi benim için geçerli.Fazladan ram tuketimini gormek sanki benim için serverımın patlayacağı anlamına geliyor gibi oluyor.Bu yuzden birçok konuda hazıra kaçıyorum.Son olarakta mailleri kontrol etmek için gmail altyapısını kullanmaya başladım.Bence gayette iyi oldu.Eğer sizde boyle birşey duşunuyorsanız daha fazla beklememelisiniz.

Ben dns yonetimi olarak sitemi cloudflare uzerinden yonetiyorum.Bunun sebebi buyuk trafik aldığım zaman veya saldırı anında trafiği cloudflare uzerine yonlendirmem.Eğer sizde cloudflare kullanıyorsanız sizin için aşağıdaki adımlar yeterli olacaktır.Ama farklı bir sistem kullanmanız sorun oluşturmaz.Çunku google apps'e kayıt sırasında detaylı bir anlatım var.

Öncelikle buradaki linke girip google apps'e kayıt oluyoruz.Buradaki adımlarda size google appsı tanıtma amaçlı bir çok yazı goreceksiniz.Bu kısımları şimdilik geçebilirsiniz.Daha sonra donmek istediğinizde detaylı olarak incelersiniz.

Buralarda onemli olan kısım dnsleriniz için gerekli ayarları yapmaktır.Eğer cloudflare kullanıcısı iseniz aşağıdaki resimde yer alan kayıtları ekleyiniz.Daha sonra bir sure beklemeniz gerekecek.Bir gun sonra girdiğinizde herşeyin yerli yerine oturduğunu goreceksiniz.

Gmail Google Apps

Eğer benim gibi mail adında cname eklerseniz maillerinize mail.halitalptekin.com urlsinden ulaşabilirsiniz.Buda bize kolaylık sağlar.Ben bunun yanında Google Docs içinde dosyalar adında ekledim.Sizde eğer kullanmak isterseniz ekleyebilirsiniz.

Diğer firmalarda da çok fazla bir fark yok.Yukarıda girdimiz mx kayıtlarının aynılarını girerek sizde maillerini taşıyabilirsiniz.

comments powered by Disqus