Neler Yapıyorum

Bloguma son yazımı girmenin ardından tam 1 ay geçmiş. Bu benim için çok uzun bir süre. Normalde ne kadar yoğun olsam da yazı girmeye çalışırdım. Ancak okulun açılması ile birlikte ve Trabzon'a dönüş doyalısıyla sitemle çok fazla ilgilenemedim. Şimdi hazır yeni bir tatile başlamışken bir yazı yazayım dedim. Bu seferki diğerlerinin aksine tamamen beni anlatan bir yazı olacak. Son günlerde yaptıklarım ve çok kısa bir süre içinde yapacaklarımı içerecek.

My Ubuntu Pc and Vim

Okulun açılmasıyla derslerim de bir bir başlamaya başladı. Alan derslerim de yavaş yavaş konular ilerliyor. Özellikle Bilgisayarın Temelleri dersinde işlediklerimiz hayatım da hep merak ettiğim ancak bir türlü giriş yapmaya fırsat bulamadığım konulardan oluşuyor. Bu yüzden bu derse çok farklı bir önem veriyorum. Şimdiden bilgisayarıma çok fazla simulasyon programı yükledim.

Elektrik Devreleri dersinde hocamızın verdiği notlarda yer alan ancak derslerde çok fazla üstüne basmadığı MATLAB ise benim gene çok fazla öğrenmek istediğim bir dil. Bunun için bir kitap alıp çalışmalara başladım bile. Zamanında Python'un Matplotlib adındaki kütüphanesi ile uğraştığım için çok zorluk çekmedim. Komutlar tanıdık geliyor. Özellikle syntaxı çok ağır değil. Kısa bir süre de alıştım ve şimdi yavaş yavaş yazmalara başladım. Yani çok yakında sitemde MATLAB programları yer alabilir.

Tabi sadece bilgisayar ile ilgilenmiyorum. Bir arkadaşım ile düşündüğümüz Labirent Çözen Robot projemiz Robot Topluluğu tarafından beğenildi ve çalışmalara başladık. Şu anda önceden düşündüğümüz mantığı gerçeğe dökmek için malzemelerde araştırmalar yapıyoruz. Bu konuda özellikle arkadaşımla hemfikir olduğumuz konu işlemci olarak Arduino kullanacağımız. Bu yüzden elektronik kısmında çok fazla bir uğraş vermeyeceğiz gibi geliyor. Önemi algoritma ve mekanik kısmında topladık. Olabilecek tüm Algoritmalara göz gezdiriyoruz ve en iyisini arayıp kendi düşüncelerimiz katıyoruz. Ancak henüz kodlama kısmına geçmedik. Önce malzeme listemizi kararlaştırıp daha sonra mekanik kısmını halletmeyi düşünüyoruz. Hemen ardından da kodlamaya geçeceğiz. Geçen sene ITURO'da hiç kimsenin çözemedi o labirenti çözmek güzel olacaktır umarım.

Yaptıklarımdan sonra biraz da yapacaklarımdan bahsedeyim. Şu anda gezdiğiniz sitem Django ile yaptığım ilk çalışma olduğu için çok fazla hard code ve gereksiz şeylere sahip. Birkaç günümü harcayıp blogumu çok daha işler duruma getirmeyi düşünüyorum. Hatta sitemi static olarak Github üzerinde de host etme planlarım var. Çünkü aralık ayında serverımın süresi doluyor. Ben de uzatırmıyım bilmiyorum. Bu yüzden Github'da barındırmak en doğru karar olur diye düşünüyorum. Ancak zaman ne gösterir bilinmez.

comments powered by Disqus