Optik Mouse İle Arduino Kullanımı

Bugunlerde aklıma ne geldiyse hep başkaları tarafından yapılmış olduğunu gordum.Bu beni hem uzdu hemde sevindirdi.Hiç internette olmayan birşey yapamadığım için uzuldum ama benimle aynı şekilde duşunen insanların olmasıda beni sevindirdi.Bu şekilde olan son olaylardan birisi de optik mouse'un Arduino ile kullanılmasaydı.Geçenlerde evin içinde sensor ararken aklıma gelen optik mouse'ın içini açıp iyice bir inceledim.Olay gayet basitti.ADNS-x serisi bir entegre kullanılarak optik lazer yonetiliyordu.İnternetteki ufak araştırmadan sonra da datasheetine ulaştım.Hemen uğraşmaya başlamadan once de daha once boyle birşeyin yapılıp yapılmadığını oğrenmek istedim.Ve tam tahmin ettiğim gibi 2-3 kişi bunu daha onceden yapmıştı.

Bu beni genede uzmedi.Ben bunu yapmaya karar vermiştim bu yuzden optiği uygun bir şekilde lehimledim ve Arduino'ya bağladım.Genelde optik mouseların bağlantı şekilleri aynı olduğu için aşağıdaki şekilde sizde bağlayabilirsiniz.(Hepsi bir değil bu yuzden datasheetine bakmakta fayda var)

Optic Mouse Hack

Yukarırda gorduğunuz beyaz kablo clock, turkuza olan data,turuncu olan + ve mor olan ise - .Benim optik mouse'ım içindekide aynı yukardaki gibi.Genelde de aynı oluyorlar.Optiğin çalışıp çalışmadığını + ve - uçlarına 3v vererek kontrol edebilirsiniz.Mumkunse çok uzun sureli tutmayın çunku devreye zararı oluyor.

Optik mouse işini yukarıdaki gibi hallettiksen son iş bunları Arduino'ya bağlamaya geliyor.Clock kablosunu digital 2,data kablosunu da digital 3 kablosuna bağlayabilirsiniz.Bunun sebebi internetteki tum kaynaklarda bu şekilde yapılmış.Siz farklı yerlere bağlarsanız kodların hemen ustundeki kısımları değiştirmeniz gerekir.Bunu unutmayınız.

Mouse'un + kısmına 5v ve - kısmına da toprağı bağladıktan sonra Arduinoyu açabilirsiniz.Eğer herhangibi bir yanlış yoksa mouse'un çalıştığını goreceksiniz.

Asıl iş bundan sonra başlıyor.Bu optik mouse ile webcam yapma şansınızın olduğu gibi mouse'un hızını ve kordinatlarınıda bulabilirsiniz.Bundan sonrası sizin tercihiniz.Ben 3unude denedim ve hepsine başarılı oldum.Aralarında birtek webcam ubuntu 64 bit olduğu için çok uğraştırdı.Diğerleri için pek uğraşmadım.

Şimdi sıra Arduinomuzu programlamada.Öncelikle buradaki dosyamızı indirip açıyoruz.Ben bunu yabancı bir siteden aldım ancak çalıştıramadım.Çunku içinde birçok hata vardı.Bazı duzeltmeler ile çalışır duruma getirdim.Aldığım kişiye de duzeltmeleri bildirdim.

Sizin Ubuntu kullandığınızı varsayıyorum.Bu yuzden indirdiğiniz dosyaları /usr/share/arduino/ dizinine atmanız gerekli.Windows kullanıcılarının ne yapması konusunda tam bir fikrim yok.Ancak onlarda buyuk ihtimal program files klasorune atmaları gerekiyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra Arduino IDE'sini yeniden başlatın.Tekrardan açıldığında File->Examples seçeneği altındaki OptiMouse dizininden Coordinates veya Speed uygulamasını açabilirsiniz.Açtıktan sonra direk Arduino içine yukleme yapmayınız.Uygulama içerisinde Serial Port hızını kendinize gore ayarlayınız ve upload ediniz.

Eğer herşey yerli yerinde ise serial monitoru açtığınızda(Coordinates uygulamasını açtığını farz ediyorum) onunuze mouse'tan gelen kordinat bilgileri gorunmesi lazım.

Bu şekilde bir kullanım sizin için yeterli değilse buradaki veya buradaki kamera yapımlarına bakabilirsiniz.Ubuntu 64 bitte java dosyasının sorun çıkardığını soyleyim.Bu yuzden Windows uzerinde deneyiniz.Processing ile yazılmış olanda herhangibi bir sıkıntı çıkmıyor.

comments powered by Disqus