Ubuntu Ekran Kartı Ve Gnome Shell

Aslında Ubuntu bilgisayarımda uzunca bir suredir olmasına rağmen tamamen bir geçiş yapmamıştım. Bundan tam 3 ay once koklu bir şekilde Windows'tan Ubuntu'ya geçtim. Ve o gun bugundur hala kullanıyorum. Daha doğrusu kullandığımı sanıyordum. Çunku birçok grafik problemlerim vardı. Bunların başında ekran kartı surucusunun yuklenmemesi ve blenderin kurulmaması vardır. Ayrıcana firefoxta da birçok grafik sorunları vardı. Hepsinin çozumunun ekran kartı surucusunu yuklemeyle çozuleceğine inanıyordum ancak birçok ubuntu forumlarına sorduğum sorulardan gelen cevaplar yeterli değildi. En sonunda ciddi bir şekilde karar verdim ekran kartıyla ciddi ciddi uğraştım. Sonunda hem ekran kartını yukledim hem de gnome-shell ile yeni temalar kurdum.

Tabi sadece bununla da kalmayıp wine ile çalıştıramadığım oyunlar ve blender gibi 3d programları da çalıştırmayı başardım. Yani artık Ubuntu'yu tam olarak kullanmaya başladım.

Hybrid Ekran Kartlarının Kurulumu

Bu tabiri ubuntu forumlarında yazdığım soruya gelen cevapta gordum. Aşağıdaki sonucun çıktısı benimkine benzer şekilde 2 tane ekran kartı gozukuyorsa sizin de kartınız hybrid olmalı.

lspci | grep VGA

:::shell
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M Series]

Hybrid kartları anlamak için çift kameralı cep telefonlarını duşunun. Ön kamerası 1.3 arka kamerası 8.0 olsun. Ben bugune kadar hep 1.3luk kamerayı kullanmışım. 8.0'lık kamerayı kullanmak için once Ubuntu -> Sistem ayarları bolumunden ek suruculer uygulamasını çalıştırın.

Ubuntu Ek suruculer

Ben onceki deneyimlerimde yukarıda gozuken ATI/AMD için telifli FGLRX grafik surucusu ve ATI/AMD için telifli FGLRX grafik surucusu(surum sonrası guncellemeler) seçenklerinin ikisinide kurmama rağmen herhangibi bir değişiklik olmadı. Daha sonra anladığım kadarıyla sadece ATI/AMD için telifli FGLRX grafik surucusu seçeneğini kurmak yeterli olacaktır. Ben diğerini kurduğumda sorun ile karşılaştım. Bu surucunun kurulumu biraz surecek bittikten hemen sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ben bunu da yaptıktan sonra bilgisayarım açıldığında ekran kartımın kurulumu olmasını hayal etmiştim. Ancak olmamıştı. Çunku eksik bir yer vardı. Bunu da saolsun Ubuntu'nun resmi sitesinde dosyalar içinde gordum. Buna gore aşağıdaki komutu çalıştırıp driver kurulumunu tamamlamam gerekliymiş.

sudo aticonfig --initial

Bilgisayarınızın ekranında kararma ve yeniden donuş olduktan sonra dosya oluşturuldu gibi bir yazı gorurseniz başarıyla kurmuş oldunuz. Artık rahatça diğer gorsel efektleri kullanabilirsiniz.

Gnome ve Gnome Shell Kurulumu

Bildiğiniz gibi Ubuntu Unity ile on tanımlı olarak geliyor. Ancak Ubuntu depolarından Gnome'u da çekerek kurabilirsiniz. Sırasıyla aşağıdaki komutlar yeterli olacaktır.

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell

Veya;

Ubuntu Gnome Kurulumu

Gnome kurulumumuz başarıyla gerçekleştikten sonra birde gnome tweak tool aracımızı kuralım. Bunun için;

sudo apt-get install gnome-tweak-tool

Komutunu çalıştırmanız yeterlidir. Artık oturumumuzu kapatıp yeniden açarken giriş ekranındaki logoya basarak Gnome'u seçebiliriz. Eğer bir yanlış olmadıysa onunuze gorsel bir Gnome 3 gelecektir. Farenizi sol ust veya sağ alta goturduğunuzde gorsel efektlerin çalışması ekran kartımızın doğru çalıştığının da bir gostergesi.

Gnome Shell Kurulumu

Yukarıdaki resimde gorduğunuz gibi gnome shell eklentilerini kurabilirsiniz. Veya aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz.

sudo apt-get install gnome-shell

Burada dikkat etmeniz gereken nokta benim gibi ubuntu forumlarından aşağıdaki gibi bir cevap alabilirsiniz.

"ricotz" kelimesini gordum ve yeniden yuklemek zorunda kaldığım Ubuntu sistemleri aklıma geldi.

İleri gitsen gidemezsin, geri donmek istesen donemezsin hali diyebilirim kısaca..

"ricotz" kelimesini içeren PPA kaynaklarından yuklediğin paketleri kaldırıp Ubuntu depolarından sunulan paketleri yukleyebilirsen kurtardın, aksi halde yeni bir kuruluma hazır olmalısın.

Bu yuzden bu aşamaları dikkatli yaparak Ubuntu depolarını baz almanızı istiyorum. Sonra benim gibi uğraşmayın.

Gnome Shell Temalar Kurulumu

Öncelikle ana /home/user dizini altına .fonts ve .icons diye klasorlerimizi açalım. Gnome-Look sitesinden de hoşunuza giden bir temayı veya icon paketini indirip bu dizin altına koyalım. Koyarken dikkat etmeniz gereken nokta temalarınızın /home/username/.themes/Tema İsmi/gnome-shell şeklinde bir dizin yapısına sahip olmasıdır. Daha sonra buradaki siteye girip eklentimizi aktifleştirelim. Bu arada değişikliklerin aktif olması için ctl+alt+f2 yazıp gelen kısma r yazıp entere basmak gerektiğini unutmayalım.

Gnome Shell Theme

Kurulumu yaptıktan sonra komut satırından gnome-tweak-tool diyip aracımızı açalım. Bu açılış sırasında aşağıdaki gibi bir hata alabilirsiniz.

(gnome-tweak-tool:4506): GLib-GIO-ERROR **: Settings schema 'org.gnome.shell.extensions.user-theme' is not installed
Trace/breakpoint trap (core dumped)

Sorunun çozumu için sırayla aşağıdaki komutları girin.

sudo cp $HOME/.local/share/gnome-shell/extensions/user-theme@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com/schemas/org.gnome.shell.extensions.user-theme.gschema.xml /usr/share/glib-2.0/schemas
sudo glib-compile-schemas /usr/share/glib-2.0/schemas

Şimdi tekrardan gnome-tweak-tool yazıp entere basalım ve uygulamamızı açalım. Daha sonra aşağıdaki kısma geçip temamızı seçebiliyoruz.

Gnome Tweak Tool

Font Sorunu

Eğer girdiğiniz sitelerde fontlar gozunuze bakıyorsa oncelikli olarak ubuntu depolarından microsoft fontlarını yuklemelisiniz.

Ubuntu Microsoft Font

Yukarıdaki kurulumu yaptıktan sonra eğer benim gibi Tahoma fontu sorun çıkarıyorsa(Facebook'a girişte fark edersiniz) bunun için sırayla aşağıdaki komutları vermelisiniz.

wget http://download.microsoft.com/download/ie6sp1/finrel/6_sp1/W98NT42KMeXP/EN-US/IELPKTH.CAB
cabextract -F 'tahoma*ttf' IELPKTH.CAB
mkdir -p /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/
mv -f tahoma*ttf /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/
chmod 644 /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/tahoma*
fc-cache -v
rm -f IELPKTH.CAB

Artık problemsiz bir Ubuntunuz olması lazım :D Eğer gene bir sorununuz olursa Ubuntu Forumları sizin sorunuzu çozmek için uğraşacak insanlar ile dolu.

comments powered by Disqus