Ücretsiz Couchdb

Bir onceki yazımda Python ve Django ile CouchDB'yi nasıl kullanacağımızı ana hatlarıyla anlatmıştım.Ancak her zaman olduğu gibi bu tur yazılarda hep localhost'ta denemeler yaparız.İşte bu yuzde her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz.Localde yaptıklarınızın kendi serverınızda nasıl çalışacağı hakkında bilgi edinmeniz ve deploy'a hazırlanmanız gerekir.Burada da gidip couchdb destekli bir hosting almanıza gerek yok.En azından alıştırma yapmak ve ufak amaçlı işlerinizde kullanmak için ucretsiz alternatiflere yonelmelisiniz.Bu alternatiflerin başında da iriscouch geliyor.

İriscouch'a kayıt olmak ve kullanmak tahmin edeceğinizden de kolay.Öncelikle siteye giriş yapıyoruz ve sağ taraftaki kısımı dolduruyoruz.

CouchDb IrishCouch

Daha sonra Send butonuna basıp kaydımızı tamamlıyoruz.Bundan sonra onumuze bir adet link gelmesi lazım.Bu link bizim admin panelimiz.

CouchDb IrishCouch 2

Bu linke girdiğinizde aşağıdaki gibi bir kullanıcı dostu ekran sizi karşılayacak.

Ucretsiz Couchdb hosting

Evet ucretsiz DB'miz hazır.Şimdi de python'a geçip veritabanımıza bağlanalım ve tablolarımızı oluşturup içlerine veri koyalım.

Couchdb Python

Bir onceki Python ve CouchDB yazımda kullandığım kodların aynısını kullandım.Ayrıntılı bilgiyi o yazımdan oğrenebilirsiniz.Ve şimdide admin panelimizden bu eklediğimiz verilere bakalım.

CouchDb Python Django

Ne kadar da guzel duruyor değil mi ? Biraz daha içeri girelim.

Python CouchDB

Tum verileri bu şekilde de çekebilirsiniz.

CouchDB Json

Herşey buraya kadar guzel.Ancak bu oluşturduğumuz veritabanı Public oldu.Yani herkes tarafından erişilebilir ve değiştirilebilir.Bunu onlemek için admin eklememiz gerekiyor.Bunuda girdiğimiz bu paneldeki sağ alt koşede yazan "Everyone is admin.Fix This" yazısındaki linke basarak duzeltebiliriz.Bu sayede artık bir adminimiz var ve erişimleri o ayarlayacak.

CouchDB Admin Python

Şimdi Python'dan ekleme çıkarma gibi işlemleri deneyelim.

CouchDB Admin ipython

Sizin yetkiniz yok siz admin değilsiniz cevabını aldığımıza gore artık korumamız altında.

İrisCouch gerçekten çok guzel bir ucretsiz alternatif.Çunku piyasada CouchDB alıştırması yapacağınız servis bulmak çok zor.Olanlar da çok pahalı.Bu noktada iriscouch'un ucretlendirme politikasının da çok iyi olduğunu soyleyebilirim.Buna gore yaptığınız her işlemin bir ucreti var.Ancak bu işlemlerin ucreti 5 doların altında ise herhangibi bir ucret odemiyorsunuz.Buda ufak geliştiriciler için bir hayli yeterli bir kaynak anlamına geliyor.

GB başına 1 dolardan depolama, her 100 PUT, POST, DELETE gibi yazma işlemi için 1 ¢(517 istek 0.05$ yapıyor), her 500 GET, HEADS, OPTIONS gibi okuma işlemi için 1¢(62,941 istek 1.26$ yapıyor.

SSL kullanırsanız da gene benzer bir fiyatlandırma politikası var.

CouchDB için ucretsiz bir alternatif olan iriscouch'a kesinlikle bakmanızda yarar var.Ufak çaplı uygulamalarda çok rahat kullanılabilir.

comments powered by Disqus