Uzun bir aradan sonra

Son blog yazımdan sonra sitemi resmen nadasa bıraktım. Bunun sebebi kesinlikle yazacak konu olmaması değil de hem okul hem de gündelik yaşamın işlerinin bir anda bastırması. Bunların üstüne bir de bulunduğum yurdun internet bağlantısının 1 bs(byte/sn) civarında olması beni blog yazmaktan uzak tuttu diyebilirim. Bütün bunlara rağmen uğraştığım işlerle ilgilenmeye ciddi ciddi devam ettim hatta bir kısmında ilerleme de kaydettim diyebilirim.

Bu kadar uzun süre ara verdim. Peki bu süreler de ne yaptın diyebilirsiniz. Zaten bu sürenin çok büyük kısmının okuldaki vize-finaller ile boğuşmakla geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak geri kalan zamanlarda ise ilgi alanlarımla ilgilenmeye devam ettim. Yaptıklarımın bir kısmı şu şekilde.

  • Robotik: Küçüklüğümden beri en büyük tutkularımdan birisi olan robotik konusunda baya bir ilerleme kaydettim. En azından şu anda kafamda bir robotun yazılım + donanım olarak hangi parçalardan oluştuğu ve bir robot için gerekenler rahatça canlanabiliyor. Bunun bir sonucu olarak da okulumdaki KTU Robot Topluluğu ile ODTU Robot Gunleri etkinliğine katıldım. Bu etkinlik gerçekten bana her anlamda birşeyler kattı. Oradaki ortamda bulunmak ve ilgi alanından kişilerle muhabbet etmek bile insana birçok şey katıyor. Burada gördüğüm ve edindiğim tecrübeleri inşallah seneye bizzat uygulayacağım. Bunun için de şimididen hazırlıklara başladım diyebilirim. Bu konuyla ilgili detaylı bir yazı da yazmak istiyorum.

Arduino On BreadBoard

  • Donanım: Arduino ile başlayan elektronik maceramı artık biraz daha ileri seviyeye götürme çabasına giriştim. Öncelikle proteus ile devre tasarlamaya başlamıştım ancak her alanda açık kaynak tutkumdan dolayı eagle ile devam etmeyi düşünüyorum. Her ne kadar başlangıç seviyesinde giriş yapsam da hala proteus kadar rahat çalışamıyorum. Bunun sebebi de ciddi anlamda uğraşmamam olabilir. Bir yandan eagle ile uğraşırken diğer yandan da avr işlemcilere merak sardım. Breadboard üzerine kendi arduinomu kurmak bunun için ilk yaptığım iş diyebilirim. İlerleyen zamanlarda arduino on breadboard konulu bir yazı da yazabilirim. Ancak bunun ile asıl yapmak istediğim olay seneye yapmayı düşündüğüm robotlar için herbirine arduino koymak yerine atmega işlemci, motor sürücü, sensor girişlerinin üzerinde olduğu bir kart tasarlamak. Bunun için de ilk adımları attım diyebilirim.

Trabzon Bilgi ve Teknolojileri Grubu

  • Sosyal: Bulunduğum il olan Trabzon'da bu sıralarda hareketlenmeler de başladı diyebilirim. Bunun ilk örneği de tamamı bilgisayar müh. öğrencileri ve yazılım geliştiricilerinden oluşan şuradaki gibi bir grubun kurulması oldu Artık ayda birkaç kez buluşup yazılım geliştirmeden uzun insanlara anlatamayacağım konuları rahatlıkça konuşabileceğim bir topluluk oldu. Ve bu toplulukda işi biraz daha ileri götürüp artık ara ara sunumlar ve atolyeler yapma kararı da alındı. Ve bu kararın uygulanmasını da bizzat ben vim-101 sunumu yaparak başlattım :D Bu sayede de hayatımdaki ilk sunumuda yapmış oldum. Sırf bu sunuma hazırlanmak için bile vim ile ciddi derecede haşır neşir oldum. Belirli alanlarda kullandığım vim'i tüm işlerim için kullanabilecek hale getirdim ve bundan da inanılmaz mutluyum. Çok yakında vim ile ilgili yazılar yazmayı da düşünüyorum.

Vim

  • Yazılım: Belki de en önemli olan kısma en son geldim. Hayatımdaki yazılım kısmında da ciddi anlamda gelişmeler oldu diyebilirim. Okulumda gördüğüm Programlamaya Giriş dersi için C dili ile ciddi anlamda uğraşmaya başladım. Bu iş için Dennis Ritche ve Brian Kernighan'ın efsanevi kitabı olan K&R'yi bitirdim. Bu kitap için yapabileceğim tek yorum her sayfayı çevirişimde bir sonraki konuya geçişimde acaba bu sefer nasıl şaşıracağım diye sora sora kitabı bitirdiğimdir. Sadece C programcıları değil bana göre her programcının hayatında en azından bir kez gözatması gerektiğini düşünüyorum. Programlamaya dair ciddi anlamda bana yeni ufuklar kazandırdı. Tek kelime ile başucu kitabım oldu diyebilirim. Tabi yazılım konusunda sadece C ile uğraşmadım. Python & Django ile de basit çaplı çalışmalar yaptım. Bir kısmını paylaştım bir kısmını paylaşmadım. Hatta okulum için de çok güzel bir Python projesini hala yapmaktayım. Bitirdiğim zaman onunla ilgili de bir yazı yazmak isterim.

Özetle yazmam gereken çok yazı var. Ancak önemli olan başlangıcı yapabilmek diye düşünüyorum. Daha sonra elbet devamı gelecektir. Şimdilik benden bu kadar.

comments powered by Disqus