Yeni Misafir İle İlk Tanışma

Bir onceki yazımda Arduino siparişi verdiğimi ve beklemede olduğumu yazmıştım.Bugun oğlen saatlerimde yeni misafirim elime ulaştı ve hemen kurcalamaya başladım.Aldığım setin içinden çıkan Arduino kitabınada sert bir giriş yaptım.Ve hemen hızlıca okumaya başladım.Arduino'nun dilinin tam tahmin ettiğim gibi C tabanlı olduğunu gordum.Buda programlama kısmında pek uğraşmayacağım anlamına geliyor.

Aldığım set ile birlikte birçok diyot,direnç,transistor,pil,pil başlıkları,display,led,lcd,motor vb elektronik devre elemanlarıda aldım.Bu sayede hemen kitaptaki projeleri yapmaya başladım.İlk projemi kitaptan bağımsız kendim yapmak istedim.

Bu projede okuldayken robotik derslerinde gorduğum pull-up,pull-down devreleri ile birlikte led ve buton kullandım.Ve ledin açık veya kapalı olduğunu da seri haberleşme kullanarak bilgisayarıma bildirdim.Bence başlangıç için gayet iyi oldu.Zamanla butun elektronik devre elemanları ile ilgili guzel projeler yapacağım.Onlarıda paylaşırım artık.

İlk yaptığım projenin kodları aşağıda.

/*
 Ilk Arduino Denemem(Pulldown,LED ve Seri haberlesme)

 Halit Alptekin - www.halitalptekin.com

*/

const int butonPin = 12;
const int ledPin  = 13;

int butonDurumu   = 0;

void setup() {

 //Butonu giris yapiyoruz
 pinMode(butonPin, INPUT);

 //Ledi cikis yapiyoruz
 pinMode(ledPin, OUTPUT);

 //Seri haberlesme 
 Serial.begin(9600);

}

void loop() {
 // Butondan veri oku
 butonDurumu = digitalRead(butonPin);

 if(butonDurumu == HIGH){
  digitalWrite(ledPin, HIGH);
  Serial.println("Led Acik");
  delay(1000);
 }else{
  digitalWrite(ledPin, LOW);
  Serial.println("Led Kapali");
  delay(1000);
 } 
}

Devre için Arduino'nun aşağıdaki gorduğunuz gibi 13. pinine ledi,12. pinine butonu bağladım.Buton Pull-Down devresi için 10 kohm direnç ve led ile seri bağlı 470 ohm dirençten faydalandım.Devreyi aşağıda gorebilirsiniz.

Arduino Proje 1

Ve butona bastığımızda aşağıdaki gibi bir goruntu oluşuyor.Bunun yanında Arduino IDE'si içindeki Serial Monitoru açtığımızda da Led Acik veya Led Kapali yazilarini gorebilirsiniz.Araya koyduğum 1 saniyelik delay ile butona basmanızdan 1 saniye sonra led yanıyor cekmenizden 1 saniye sonra sonuyor.Bunuda Serial Monitordeki yazı karmasasını onlemek için yaptım.

Arduino Proje 2

İlk deneme için bence gayet başarılı bir uygulama oldu.Zamanla daha fazla karmaşaya gireceğimi hissediyorum.Buda bana ayrı bir gaz veriyor.İnşallah hepiniz bir gun Arduino ile tanışma fırsatı bulursunuz.

comments powered by Disqus